ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ




                     
Інформаційний бюлетень РНМЦ І півріччя 2019



















Запрошуємо колег висловити свої пропозиції щодо актуальності та подальшого вдосконалення цієї електронної публікації.


Інформаційний бюлетень РНМЦ ІІ півріччя 2017





    














Нормативно-законодавчі засади взаємодії освіти та громадянського суспільства







Наказ  Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти від 14.08.2015 р. №138-Д передбачено науково-методичне забезпечення впровадження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді у Запорізькій області.




Ø Корисні посилання:


https://uk-ua.facebook.com/mgosokil

Заходи за І півріччя 2017 року


Тренінг для координаторів волонтерської роботи в закладах освіти

Відповідно до наказу департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації № 0033 від 16.01.2017р. Регіональний інформаційно-аналітичний центр «Освіта та громадянське суспільство»  на базі Хортицького району проводив тренінг для координаторів волонтерської роботи в закладах освіти. До навчання на тренінг були залучені педагоги Хортицького району, педагогічного коледжу, Хортицької реабілітаційної академії, шкіл-інтернатів № 4 та «Орієнтир». Навчання проводилось за підтримки «Інтернаціонального об’єднання німецьких представників» (GIZ).

Освіта для демократичного громадянства: стан та перспективи

2017 рік стартував із проведення 18 січня Регіональним інформаційно-аналітичним центром «Освіта та громадянське суспільство» обласного семінару «Освіта для демократичного громадянства: стан та перспективи. Навчаємо демократії». Учасники заходу: методисти методичних кабінетів, заступники директорів з виховної роботи, педагоги-організатори, класні керівники загальноосвітніх, інтернатних, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів, коледжів.

Семінар: «Волонтерська діяльність як один із напрямків побудови та розвитку громадянського суспільства»

Семінар: «Волонтерська діяльність як один із напрямків побудови та розвитку громадянського суспільства», який було проведено Регіональним інформаційно-аналітичним центром «Освіта та громадянське суспільство» 20 січня 2017 року.
У семінарі взяли участь методисти районних методкабінетів відділів освіти районних адміністрацій, органів місцевого самоврядування Запорізької області, заступники директорів з виховної роботи, педагоги-організатори, класні керівники загальноосвітніх, інтернатних, професійно-технічних, позашкільних навчальних закладів та коледжів.

Засідання творчої групи «Формування громадянськості та патріотизму у старшокласників в умовах полікультурного регіону»

Формування ініціативної, творчої, впевненої у своїх силах, здатної приймати нестандартні рішення особистості неможливе без широкого залучення учнів до управління шкільними справами через участь у діяльності учнівського самоврядування та дитячих громадських об’єднань.
27.01.2017р. в ході чергового засідання члени творчої групи «Формування громадянськості та патріотизму у старшокласників в умовах полікультурного регіону», яка працює  на базі РІАЦ «Освіта та громадянське суспільство» КЗ «ЗОІППО» ЗОР, присвятили своє засідання темі «Демократичне врядування у навчальному закладі як чинник формування громадянської компетентності та патріотизму учнів старшої школи» 

Тренінг з національно-патріотичного виховання дітей та молоді за програмою  «З Україною в серці»

З 1 по 3 лютого 2017 року на базі Мелітопольського училища культури 28 педагогічних працівників м. Мелітополь, Мелітопольського та Приазовського районів пройшли навчання на тренінгу з національно - патріотичного виховання дітей та молоді «З Україною в серці»
(програма затверджена вченою радою Інституту проблем виховання НАПН України, протокол № 2 від «25» лютого 2016 р.)
Програма тренінгу складається з чотирьох блоків, кожен з яких має свою мету, конкретний зміст, що логічно продовжує зміст попереднього блоку і розкривається відповідно до завдань програми: Блок 1. Патріотизм як суспільна та особистісна цінність. Блок 2. Матриця національно-патріотичного виховання у сучасному вимірі. Блок 3. Партнерство у національно-патріотичному вихованні. Блок 4.Технологічне забезпечення національно-патріотичного виховання.

Засідання обласної Координаційної ради

7 лютого в Запорізькому медіа центрі відбулося засідання Координаційної ради, де було обговорено план розвитку Національної стратегії з питань сприяння розвитку громадянського суспільства в Запорізькій області. Одним з членів ради є завідувач Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» Мальований М.М., який виступив з пропозицією щодо заходів з підвищення правової та громадянської освіти. Присутні відзначили, що одним з пріоритетних напрямків є патріотичне виховання молоді та робота в об'єднаних територіальних громадах.

Семінар «Сучасні пріоритети освітньо-виховного процесу в контексті національно-патріотичного виховання дітей та молоді»

Метою Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року (розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.12. 2016 р. №988-р) є: цілісна всебічно розвинена особистість, здатна до критичного мислення; патріот з активною позицією, який діє згідно з морально-етичними принципами, здатний приймати відповідальні рішення, поважає гідність і права людини.
16 лютого 2017 року на базі Енергодарської загальноосвітньої школи I-III ст. №7 пройшов семінар для заступників директорів з виховної роботи та педагогів-організаторів загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів м.Енергодар на тему «Сучасні пріоритети освітньо-виховного процесу в контексті національно-патріотичного виховання дітей та молоді».
Мета семінару – ознайомлення учасників із сучасними пріоритетами національно-патріотичного виховання у навчально-виховному процесі, які мають сприяти формуванню у зростаючої особистості патріотичних цінностей та консолідації суспільства навколо ідеї єдності держави.
Згідно програми, спочатку учасники семінару мали можливість ознайомитися із методикою проведення уроку «Як стереотипи впливають на наше життя» з варіативного курсу «Кроки до порозуміння».

«Відкривай Україну»

З вересня 2016р. розпочав роботу Всеукраїнський освітній проект «Відкривай Україну». Організатором проекту є благодійний фонд «Фундація соціальних інновацій «З країни і Україну». Метою проекту є створення онлайн та офлайн середовища для розвитку підлітків малих міст України, у якому вони набудуть необхідних компетентностей та отримають можливість реалізувати командою власну ідею у своєму місті.
31 жовтня відбувся старт командної реєстрації та навчання. Перший «Шкільний етап» передбачає дослідження проблем та недоліків власної школи, визначення того, що можна змінити власними силами. Від Запорізької області зареєструвалося 20 команд: К.Дніпровська -1, м.Бердянськ -6, м.Токмак -1, смт Чернігівка -3, м.Мелітополь -9.
28 січня 2017 року на сайті Проекту було оголошено 20 найкращих шкільних проектів за результатами голосування учасників Проекту, серед яких Токмацька «UA BAND» (ЗОШ №6), К.Дніпровська «Лідери» (ЗОШ №3), Бердянський муніципальний ліцей «І-Дія».

«Школа волонтерів»

Регіональним інформаційно-аналітичним центром «освіта та громадянське суспільство» з 20.02.- 23.02.2017р. у м. Вільнянськ було проведено чотириденний тренінг для координаторів волонтерської роботи в закладах освіти. У заході прийняло участь 30 педагогів Вільнянського району. серед присутніх були директори шкіл, завучі, викладачі-організатори, психологи, які відповідають за волонтерський рух у своєму навчальному закладі. навчання проводилось за підтримки «інтернаціонального об’єднання німецьких представників» (GIZ).

Семінар: «Сучасні пріоритети освітньо-виховного процесу в контексті національно-патріотичного виховання дітей та молоді»

23.02.2017 для заступників директорів і педагогів навчальних закладів Олександрівського району проведено семінар за темою: «Сучасні пріоритети освітньо-виховного процесу в контексті національно-патріотичного виховання дітей та молоді». Семінар розпочався з відкритого заняття – тренінгу з курсу для старшокласників «Кроки до порозуміння», який провела педагог - організатор ЗЗШ № 5 Шамрай С.В.
Богомолова Н.М., методист Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти виступила доповідачем з питання: «Сучасні акценти національно-патріотичного виховання». Шконда М.А., директор Обласного центру патріотичного виховання молоді розглянула питання семінару: «Сучасні акценти національно-патріотичного виховання».

Круглий стіл «Сучасні тенденції громадянської освіти в старшій школі»

28 лютого 2017 року відділом освіти Шевченківського району м. Запоріжжя  проведено засідання круглого столу для заступників директорів та педагогів-організаторів загальноосвітніх навчальних закладів району на тему «Сучасні тенденції громадянської освіти в старшій школі».
Під час обговорення методист Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» КЗ «ЗОІППО» ЗОР Богомолова Н.М. розповіла присутнім про стан та перспективи впровадження громадянської освіти в Україні та наголосила, що розвиток демократичного суспільства в Україні тісно пов’язаний з дотриманням прав кожної людини, активізацією громадянськості в усіх сферах життя. Демократична громадянська освіта стає пріоритетною стратегією освітньої політики України.
Актуальність громадянського виховання особистості у сучасному українському суспільстві значною мірою зумовлена потребою впровадження державотворчих процесів на засадах гуманізму, соціальної справедливості.
Перед нашою країною стоїть актуальне завдання сформувати нового, соціально активного, морально, фізично та психічно здорового громадянина.

День українського добровольця 14 березня 2017 г.

Напередодні Дня українського добровольця в урочистому зібранні Координаційної Ради з питань козацтва, Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, учасників АТО та Революції Гідності, захисників Запорозького краю та України Запорізька облрада та представники козацтва вшанували добровольців. У цьому заході прийняв участь завідувач Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» Мальований М.М.

Тренінгу «Школа волонтерів»

15 березня у Запорізькому обласному інституту післядипломної педагогічної освіти відбулась зустріч науково-педагогічних, педагогічних працівників інституту, педагогів-слухачів курсів підвищення кваліфікації та учасників тренінгу «Школа волонтерів» з представниками козацького руху та громадських організацій Запорізької області. У заході взяли участь керівництво інституту, співробітники Регіонального науково-методичний центру «Освіта та громадянське суспільство», інших структурних підрозділів КЗ «ЗОІППО» ЗОР.
Напередодні було відзначено День українського добровольця. Саме ця подія стала головною темою заходу, у якому взяли участь представники керівництва Координаційної ради з питань козацтва Сухінін Д.В., Білан П.А., Деркач М.О., Лямцев К.К., Лапін І.Є.

Тренінг «Школа волонтерів»

Регіональним науково-методичним центром «Освіта та громадянське суспільство» з 13-16 березня на базі запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти закінчився третій етап чотириденного тренінгу «Школа волонтерів» для координаторів волонтерської роботи в закладах освіти. у заході взяли участь 26 педагогів запорізького району. серед присутніх були директори шкіл, завучі, викладачі-організатори, психологи, які відповідають за волонтерський рух у своєму навчальному закладі. учасників привітали проректор з навчально-методичної роботи Чернікова Л.А., завідувач РНМЦ «освіта та громадянське суспільство» Мальований М.М., методист центру Макаренко Т.М.
Навчання проводилось за підтримки «Інтернаціонального об’єднання німецьких представників» (GIZ).

Виставки «Сучасні заклади освіти»

17 березня 2017 року в рамках Восьмої міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти» проведені круглий стіл «Формування громадянської компетентності учнів на уроках «Захист Вітчизни» в рамках Нової української школи» та науково-практичний семінар «Всеукраїнський проект «Розвиток соціальної згуртованості суб’єктів освітнього процесу». У заходах прийняла участь  методист РНМЦ «Освіта та громадянське суспільство» Федорець І.А.
 

Обласний форум медіапроектів «Про Батьківщину свою дбаю, бо право жити гідно маю» розпочався

18-19 березня 2017 року в рамках підготовки та проведення Обласного форуму медіапроектів «Про Батьківщину свою дбаю, бо право жити гідно маю» понад 50 осіб пройшли навчання на майстер-класах у Запорізькому обласному Центрі НТТУМ «Грані»: 18 березня на тему «Основи операторської майстерності та монтажу»  проводив Едель М. Г., директор обласного Центру НТТУМ «Грані», керівник народного колективу «Дитячо-юнацька телестудія «Грані» та «Написання та оформлення статей», проводила Куцова Т. В., методист, керівник гуртка «Журналістика та видавнича справа» народного колективу «Дитячо-юнацька телестудія «Грані»; 19 березня – «Основи Flesh-анімації», який проводила Вороненко Л.В., методист, керівник гуртка «Комп'ютерна графіка та анімація»  народного колективу «Дитячо-юнацька телестудія «Грані».
Учасники майстер-класів дізналися про особливості створення певних медіапроектів, особливості використання технічних засобів та навіть самі спробували працювати із спеціальними програмами.

Обласний форум медіа проектів медіапроектів «Про Батьківщину свою дбаю, бо право жити гідно маю»

В рамках підготовки та проведення Обласного форуму медіапроектів «Про Батьківщину свою дбаю, бо право жити гідно маю» понад 20 осіб пройшли навчання на майстер-класах за темами «Медіапродукт як спосіб реалізації соціальної відповідальності суспільства» та «Інтернет як платформа висвітлення соціально значущих питань», які проводились в Інституті журналістики і масової комунікації Класичного приватного університету.
Учасниками заходу стали учні та педагоги, які беруть участь у форумі медіа проектів.
Медіатренерами виступили Кондик Т. О., старший викладач кафедри реклами та зв’язків з громадськістю та доцент кафедри Гиріна Т. С., кандидат наук із соціальних комунікацій.
Майстер-клас розпочався з обговорення, що таке журналістика, реклама та піар. Всі учасники прийшли до єдиної думки: якщо реклама, піар — це, насамперед, технології створення і розміщення певної інформації з певною метою, то журналістика новин — це відображення реальної дійсності, констатація факту.
В умовах розвитку інформаційного суспільства та електронних медіа сучасний педагог повинен володіти навиками використання медіаресурсів у своїй роботі, володіти інформацією про існуючі медіапродукти навчального призначення й умінням ефективно їх використовувати у навчальному процесі.

Науково-методичні заходи з національно-патріотичного виховання для педагогів області

З 29 по 31 березня 2017 року РНМЦ «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти спільно з Запорізьким обласним центром туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді та Обласним центром патріотичного виховання молоді проведені заходи для педагогічних працівників області з національно-патріотичного виховання: - тренінгу за програмою «З Україною в серці!» - семінар «Школа сили і честі юного українця: національно-патріотичне виховання засобами Хортингу».
Питання, які висвітлювалися у процесі роботи тренінгу та семінару:  підвищенні ефективності виховних заходів національно-патріотичного спрямування, національно-патріотичне виховання в освіті в контексті викликів сучасності, запобігання маніпуляціям свідомістю учнівської молоді та формування критичного мислення в процесі формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору. 
В роботі тренінгу та семінару взяли участь Петрочко Жанна Василівна, заступник директора з науково-експериментальної роботи Інституту проблем виховання Національної Академії Педагогічних Наук України, доктор педагогічних наук, професор, Кириченко Валентина Іванівна, завідувачка лабораторії фізичного розвитку та здорового способу життя Інституту, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітникта Остапенко Олександр Іванович, провідний науковий співробітник лабораторії фізичного розвитку та здорового способу життя Інституту, кандидат педагогічних наук.

Мандрівна освітня виставка «Кожен має право знати свої права»

Ця модель мандрівної виставки є методичним інструментом навчання правам людини, але її сила в тому, що вона дозволяє привертати увагу широкого кола людей до проблем, пов’язаних з правами людини, мобілізувати місцеві громади, впливати на офіційну освіту. Також, її особливістю є те, що екскурсії по виставці проводять студенти-правники.

Тренінг «Зміст та методика курсу «Кроки до порозуміння».

27 – 28 квітня 2017 року педагоги Запорізької області пройшли навчання на тренінгу «Зміст та методика курсу «Кроки до порозуміння».
В умовах військово-політичного конфлікту на Донбасі і вкрай складної соціокультурної ситуації та інформаційної війни у районах, що межують із зоною конфлікту, постала необхідність навчати учнів сучасних інструментів критичного мислення і комунікації, які б допомогли їм ефективно працювати з інформацією й сприяли толерантності, взаєморозумінню і згуртованості громад і громадян.
Пропонований курс за вибором має на меті створення умов для формування в учнів ціннісних орієнтацій, умінь, навичок і моделей поведінки, орієнтованих на подолання наслідків соціального конфлікту і роз’єднаності українського суспільства, готовності громадян співпрацювати на користь держави Україна.


На виконання наказу Департаменту освіти Запорізької обласної державної адміністрації № 0188 від 01.03.2017 року «Про організацію та проведення Обласного форуму медіа проектів «Про Батьківщину свою дбаю, бо право жити гідно маю» Регіональним науково-методичним центром «Освіта та громадянське суспільство» КЗ ЗОІППО ЗОР спільно з Класичним приватним університетом 11.05.2017 року на урочистому зібранні проведено очний етап форуму у вигляді демонстрації медіапроектів громадянсько - патріотичного спрямування. В ході проведеного заходу було нагороджено лауреатів та номінантів.
Підведення підсумків та відзначення лауреатів та номінантів відбулось 11 травня 2017 року у актовій залі Класичного приватного університету. На урочистому зібранні проведено очний етап Форуму у вигляді демонстрації медіапроектів громадянсько- патріотичного спрямування. Урочисту подію відкрив завідувач регіонального науково-методичного центру «Освіта та громадянське суспільство» КЗ ЗОІППО ЗОР Мальований М.М. Він наголосив, що метою фестивалю є сприяння розбудові системи медіаосвіти, розвитку та консолідації громадянського суспільства, формування у підростаючого покоління медіа-інформаційної грамотності та медіа культури.


Відповідно до Указу Президента України від 13.10.2015 №580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей і молоді на 2016-2020 роки», на виконання Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді (наказ Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641), згідно наказу Департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 29.11.2016 № 0864 «Про підвищення кваліфікації педагогічних працівників та керівних кадрів освіти Запорізької області у 2017 році на базі КЗ «ЗОІППО ЗОР», Регіональним науково-методичним центром «Освіта та громадянське суспільство» 18 травня 2017 року проведено семінар «Освіта для демократичного громадянства: стан та перспективи. Зростаємо в демократії».
До участі у заході запрошені методисти методичних кабінетів, заступники директорів з виховної роботи, педагоги-організатори, класні керівники загальноосвітніх, інтернатних, професійно-технічних закладів, коледжів.

«Формування правової культури учасників навчально-виховного процесу засобами неформальної освіти».

18.05.2017 року Регіональним науково-методичним центром «Освіта та громадянське суспільство» проведено семінар на тему «Освіта для демократичного громадянства: стан та перспективи. Зростаємо в демократії». У семінарі взяли участь: методисти районних методкабінетів, заступники директорів з виховної роботи, педагоги-організатори, класні керівники загальноосвітніх, інтернатних, професійно-технічних навчальних закладів та коледжів (85 учасників).





Один із напрямків волонтерського рух в Україні - педагогічно спрямована волонтерська діяльність, по суті, виступає і механізмом розвитку особистості, її соціалізації і духовного становлення підростаючого покоління.
З метою сприяння підвищенню мотивації до волонтерської діяльності, оволодінню основними знаннями та вміннями, необхідними для здійснення волонтерської роботи, а також розвитку соціальної активності, навичок усвідомленого та активного вибудовування власного життя за підтримки німецького товариства GIZ регіональним науково-методичним центром «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено в січні – березні серію тренінгів для педагогічних працівників області – координаторів волонтерського руху в закладах освіти. Навчанням охоплено 109 педагогічних працівників області.
12 травня відбулось вручення сертифікатів та банерів «Волонтерство в кожен навчальний заклад»  тим, хто в повному обсязі засвоїв програму навчання та приступив до її реалізації в своєму районі, закладі освіти.
В планах регіонального науково-методичного центру «Освіта та громадянське суспільство» і на далі підтримувати зв'язок з координаторами волонтерського руху в закладах освіти  та здійснювати методичний супровід подальшої  їх діяльності.
 

Круглий стіл  на тему «Культурне різноманіття як ресурс для розвитку суспільства» 

Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти в рамках ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи» 19.05.2017 року проведено круглий стіл у приміщенні «центру національних культур Сузір’я» Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки на тему «Культурне різноманіття як ресурс для розвитку суспільства», присвячений Всесвітньому дню культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку.
Мета заходу: об’єднання зусиль інституцій громадянського суспільства, освітніх та культурних закладів, органів державної влади, місцевого самоврядування у розвитку культури України. Девіз: «Від єдності різноманітних культур до єдності країни!».


18.05.2017р. Проведення майстер-класів
На виконання наказу Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації від 07.10.2016 № 0729 «Про проведення обласної виставки «Освіта Запорізького краю – 2017», з метою інформування широкої педагогічної громадськості, органів державної влади і управління освітою про досягнення педагогів та закладів освіти Запорізької області, поширення інноваційного педагогічного досвіду, виявлення творчих вчителів та педагогічних колективів, організації співпраці освітніх закладів області, підвищення престижу педагогічної праці у суспільстві проведена обласна виставка «Освіта Запорізького краю – 2017». Виставка проводилась  у два тури: - І тур – в Інтернет-режимі (заочний): з 23.01.2017 по 05.04.2017; - ІІ тур – очний: у травні 2017 року,
Для участі у виставці педагоги подавали свої роботи за певним напрямком, всього їх – 7. Номінація, яку запропонував наш центр -  «Інноваційні підходи до демократичного врядування у навчальному закладі в умовах розвитку демократичного суспільства». За цією номінацією було подано 18 робіт, які були розглянуті членами журі: Богомолова Н.М., Макаренко Т.М. – методисти РНМЦ «Освіта та громадянське суспільство», Михайлова В.В. – заступник директора «Січового колегіуму».
В рамках проведення  ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи»  18 травня проведені майстер-класи переможцями, які посіли І та ІІ місце в номінації, та нагородження призерів за ІІ та ІІІ місця.



24-25 травня 2017 року методист РНМЦ «Освіта та громадянське суспільство» Богомолова Н.М. взяла участь у воркшопі проекту для національних меншин України «Спільно до мети», який ініційований Goethe-Institut в Україні та проводиться за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини у співпраці з Конгресом національних громад України та Радою німців в Україні.
Метою проекту є створення платформи для обміну досвідом представників різних національних меншин України, які повинні протистояти викликам сьогодення; посилення ролі національних меншин в Україні та мотивація молодого покоління до активної діяльності та розбудови українського громадянського суспільства. 
Модерація заходів та розробка матеріалів проекту здійснюється висококваліфікованими референтами Інституту міжнародних досліджень (CIVIC) у Німеччині - докт. Александром Буркою та Хольгером-Міхаелєм Арндтом, які мають багаторічний досвід розробки та проведення моделюючих ігор у Східній та Західній Європі.

Засідання Всеукраїнського круглого столу з питань викладання предметів духовно-морального спрямування
22 травня 2017 року відбулось засідання Всеукраїнського круглого столу з питань викладання предметів духовно-морального спрямування. Спільний захід проведено КЗ «Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти» ЗОР та Громадською радою з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України.
Метою заходу було ознайомлення з досвідом та сприяння викладанню предмету духовно-морального сприяння у навчальних закладах області.
В роботі якого взяли участь майже 70 освітян, представників релігійних та громадських організацій


На виконання Указу Президента України «Про Національну програму правової освіти населення», відповідно до Програми правової освіти населення Запорізької області на 2012 – 2016 роки, з метою підвищення загального рівня правової освіти, формування у громадян поваги до права проводяться заходи з правоосвітньої та правовиховної тематики, в тому числі й стосовно поширення серед населення знань про державу і правоРегіональним науково-методичним центром «Освіта та громадянське суспільство» КЗ ЗОІППО ЗОР спільно з Координаційною радою молодих юристів України при Міністерстві юстиції України проведено Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків «Мої права», приурочений до Дня захисту дітей.
Основна мета Конкурсу – розвинути морально-етичні якості дітей, сформувати у дітей і підлітків позитивний образ права як державного інституту, виховання почуття важливості прав дитини; соціальна підтримка талановитої учнівської молоді, сприяння їх самореалізації та творчому розвитку, активне залучення творчої молоді до соціально-вагомої діяльності.

Всеукраїнський освітній проект «Відкривай Україну»

З вересня 2016р. розпочав роботу Всеукраїнський освітній проект «Відкривай Україну». Організатором проекту є благодійний фонд «Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну». Метою проекту є створення онлайн та офлайн середовища для розвитку підлітків малих міст України, у якому вони набудуть необхідних компетентностей та отримають можливість реалізувати командою власну ідею у своєму місті.
На виконання наказу ДОН №0868 від 30.11.2016 року до проекту долучилися і команди Запорізької області: К.Дніпровська -1, м.Бердянськ -6, м.Токмак -1, смт Чернігівка -3, м.Мелітополь -9 всього зареєструвалося 20 команд.
3 червня 2017 року в приміщенні Класичного приватного Університету відбувся півфінал південно-східного регіону, в якому прийняли участь команди Дніпровської, Херсонської та Запорізької областей – всього понад 200 учасників. Запорізьку область гідно представили команди м.Мелітополя (гімназії №5, №19, ЗОШ №11, ЗОШ №14), м.Бердянська (ЗОШ №11, 16, гімназія №1 «Надія» та Бердянський муніципальний ліцей), Токмацька ЗОШ №6, Кам′янсько-Дніпровська ЗОШ №6, опорний навчально-виховний заклад Чернігівська ЗОШ та Стульнівська НВК Чернігівського району.


Круглий стіл на тему «Козацька педагогіка: від минулого до сьогодення».


На виконання указу президента України «Про стратегію національно - патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», Наказу МОН України від 16.06.2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно - патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах», спільного наказу Департаменту освіти і науки, Департаменту культури, туризму, національностей та релігій, Управління молоді, фізичної культури та спорту Запорізької облдержадміністрації від 13.07.2015 №0402/172/323 КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР спільно з Всеукраїнською громадською організацією «Всеукраїнська федерація «Спас» та Координаційною радою з питань козацтва при Запорізькій облдержадміністрації 12 червня 2017 року провів круглий стіл на тему «Козацька педагогіка: від минулого до сьогодення».

Засідання Координаційної ради
21 червня 2017 року у комунальному вищому навчальному закладі «Запорізький педагогічний коледж» Запорізької обласної відбулося чергове засідання Координаційної ради з національно-патріотичного виховання дітей та молоді при Департаменті освіти та науки ЗОДА.







Науково-методична діяльність

Список
наукових праць
РНМЦ «Освіта та громадянське суспільство»

№ п/п

Назва

Характер роботи
Вихідні
дані

Спів-автори


1

2

3
4

5


I. Наукові та навчально-методичні праці 2016


1
«Формування полікультурного простору в рамках мультикультурної освіти в Україні: регіональний аспект»

Стаття
Стаття знаходиться в друку
Мальований М.М.,
Богомолова Н.М.,
Попович Я.М.


I. Наукові та навчально-методичні праці 2017
1
«Партиципація молоді до активної громадянської позиції в контексті європейської інтеграції»
Тези доповіді
III науково-практичній конференції «Сучасні наукові надбання: обмін досвідом». 26 лютого 2017 року.- м. Моррісвілль, США, 2017. С.230-233.

Мальований М.М., Макаренко Т.М., Попович Я.М., Федорець І.А.

2
«Полікультурність як чинник формування громадянськості учнів в умовах регіону»
Тези доповіді
III науково-практичній конференції «Сучасні наукові надбання: обмін досвідом». 26 лютого 2017 року.- м. Моррісвілль, США, 2017. С. 153-156.
Богомолова Н.М.

3
«Історико – педагогічний аспект позааудиторної роботи у навчальних закладах»
Тези доповіді
III науково-практичній конференції «Гуманітарні науки: нові вирішення». 22 лютого 2017 року. м. Краматорськ, 2017, С.29-33
Мальований М.М.,
Богомолова Н.М.,
Макаренко Т.М., Попович Я.М., Федорець І.А.

4
«Міжкультурні умови формування полікультурної освіти в Україні»
Тези доповіді
Міжнародній науково-практичній конференції «Інноваційні наукові дослідження у сфері педагогіки та соціальної роботи». 10–11 березня 2017 р. м. Сладковічево, Словацька Республіка, 2017. С. 177-180.
Мальований М.М.,
Богомолова Н.М.,
Попович Я.М.


5
«Полікультурний фактор формування культури покоління»
Тези доповіді
Всеукраїнська науково-практична конференція «Національні культури у глобалізованому світі». 06.04-07.04.2017р. Київський національний університет культури і мистецтв. м. Київ, 2017.
Мальований М.М.,
Богомолова Н.М.,
Макаренко Т.М., Попович Я.М., Федорець І.А.

6
«Духовні цінності як фактор національно-патріотичного виховання в освітньому процесі»
Тези доповіді
Всеукраїнської наукової конференції «Освітні стратегії розвитку духовної та світоглядної культури особистості громадянського суспільства». 20.04 -21.04 2017р. м. Дніпро,2017. С18-20.
Мальований М.М.,
Богомолова Н.М.,
Макаренко Т.М., Попович Я.М., Федорець І.А.

7
«Міжнаціональні відносини в сучасній Україні: суспільно-освітянський аспект»
Тези доповіді
Республиканская научная конференция студентов, аспирантов и молодых ученых. "Факультет социальных наук и психологии: 25 лет: достижения, проблемы, перспективы" 17.04.2017р. м. Баку, 2017р. С.168-174
Мальований М.М.,
Богомолова Н.М.,
Попович Я.М.


8
«Філософське осмислення самовдосконалення особистості»
Тези доповіді
ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи», 15-22 травня 2017 року. М.Запоріжжя.
Попович Я.М.

9
Тези доповіді
ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи», 15-22 травня 2017 року. М.Запоріжжя
Мальований М.М., Богомолова Н.М., Попович Я.М.

10
Тези доповіді
ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи», 15-22 травня 2017 року. М.Запоріжжя
Макаренко. Т.М., Федорець І.А

11
Тези доповіді
ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи», 15-22 травня 2017 року. М.Запоріжжя
Михайлова В.В., Богомолова Н.М.,

12
Тези доповіді
ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи», 15-22 травня 2017 року. М.Запоріжжя
Таукєнова Л. В., Богомолова Н.М.,





Дослідження регіонального науково-методичного центру

Готовність учасників навчально-виховного процесу до міжкультурної комунікації у навчально-виховному середовищі загальноосвітніх та позашкільних закладів Запорізької області
«Формування рис громадянської компетентності у старшокласників у полікультурному регіоні»

Організаційно-методичні поради

Методичні рекомендації "ДЕМОКРАТИЧНА ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА ЯК ПРИОРИТЕТНА СТРАТЕГІЯ ОСВІТНЬОЇ ПОЛІТИКИ В УКРАЇНІ"
Методичні рекомендації "Методичні рекомендації 2017-18рр.Координуємо волонтерську діяльність в закладах освіти"

Про нас
Завдання та функції РНМЦ:
Збір, обробка, використання, зберігання і накопичення інформації щодо функціонування та розвитку інституцій громадянського суспільства в системі освіти у Запорізькому регіоні.
Проведення аналізу та оприлюднення результатів моніторингу, досліджень тощо.
Участь в розробці, запровадженні та популяризації регіональних та місцевих програм в освітньому просторі регіону з питань взаємодії навчальних закладів з інститутами громадянського суспільства.
Участь у процесі підвищення кваліфікації педагогічних працівників з питань організації та впровадження в навчальних закладах регіону громадянської освіти та програм з патріотичного виховання учнівської молоді.
Організація та участь у масових заходах міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівнів.
Сприяння впровадженню громадянської освіти у систему освіти регіону.

Розміщення інформаційних матеріалів про діяльність РНМЦ на сайті  КЗ «ЗОІППО» ЗОР.

Інформаційно-аналітичний бюлетень за 2016 рік (рекомендовано до друку Науково-методичною радою КЗ "ЗОІППО" ЗОР від 21.06.2016 №4)

Матеріали за І квартал 2016 року

На виконання Указу Президента України від 30 грудня 2015 №731/2015 «Про відзначення у 2016 році Дня Соборності України» Регіональним інформаційно-аналітичним центром «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти разом з Запорізьким обласним центром туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді 21-22 січня 2016 року було проведено обласний семінар «Патріотизм та громадянськість в духовному розвитку особистості» за участю, заступників директорів з виховної роботи, методистів відділів освіти, педагогів-організаторів та представників громадських організацій.

Мета семінару – сприяння належному відзначенню у 2016 році Дня Соборності України, дальшої консолідації суспільства навколо ідеї єдності держави, виховання у громадян патріотизму та гордості за героїчне минуле та сьогодення Українського народу.



   
18 лютого 2016 року на базі ЕБГ «Гармонія» науково-методичним центром управління освіти м. Енергодар проведено теоретико-практичний семінар для заступників директорів з виховної роботи та вчителів, які викладають правознавство на тему: «Патріотизм і громадянськість в духовному розвитку особистості».
Питання, які було винесено нам обговорення:
1. Правове підґрунтя виховної роботи у процесі формування особистості громадянина-патріота України.
2. Українська національна ідентичність як фактор формування громадянина-патріота в системі освіти.
3. Роль громадських організацій у формуванні громадянської компетентності учнівської молоді
Доповідач: Богомолова Н. М., методист Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.


19 лютого  на базі КЗ «ДСШ «Талант» ВРРЗО відбувся районний семінар заступників директорів з навчально-виховної роботи  «Інноваційні  форми науково-методичної роботи  як умова забезпечення зростання педагогічної майстерності  вчителів». Вже сама тема передбачала і нетрадиційну зустріч. Господарі семінару запросили колег до інтелектуальної  кав’ярні  «Альтернатива». У невимушеній  атмосфері,  під  горнятко кави  та   за допомогою  інтеракцій    були розкриті  важливі питання впровадження інновацій у освітній процес на сучасному етапі.


10 березня в Запорізькому коледжі радіоелектроніки Запорізького національного технічного університету за сприяння РІАЦ «Освіта та громадянське суспільство» пройшов  веселий ярмарок «Розгульний четверток» з нагоди святкування Масляної.
Метою даного заходу було національно-патріотичне та художньо-естетичне виховання студентів засобами українського мистецтва, прищеплення поваги до національної культурної спадщини, сприяння реалізації творчих задумів молоді.




На виконання рішення Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин від 30.03.2016 р., у рамках реалізації дослідно-експериментальної роботи за темою «Створення навчально-методичних засад формування у дітей навичок міжкультурної комунікації» (наказ Міністерства освіти і науки України від 05.12.2014 р. №1447) у стінах Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького 12 квітня 2016 року відбувся регіональний круглий стіл на тему «Організація формування в учнів навичок міжкультурної комунікації у виховному середовищі загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів».


До участі у семінарі були запрошені методисти районних методкабінетів відділів освіти райдержадміністрацій Запорізької області та органів місцевого самоврядування, методисти-координатори із створення виховного і розвивального середовища районних методичних підрозділів Інформаційно-аналітичного методичного центру Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради, а також педагогічні працівники загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів з числа учасників бойових дій, учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб із зони АТО, які опікуються питаннями виховної роботи. 


ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи» 18-25 квітня 2016 року


 Інноваційні проекти Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва у виховній діяльності з молоддю в позаурочний час (В.В.Писанець,І.А.Федорець,Т.М.Макаренко)

Виховання учнів старшої школи в контексті формування громадянина та патріота в умовах полікультурного регіону (Н.М. Богомолова)




На виконання Указу Президента України від 13.10.2015 № 580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей і молоді на 2016-2020 роки», наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах» та в межах Тижня науки – 2016 Регіональним інформаційно-аналітичним центром «Освіта та громадянське суспільство» було проведено ряд науково-методичних заходів за участю Пометун Олени Іванівни, завідувача лабораторії суспільствознавчої освіти Інституту педагогіки НАПН України, доктора педагогічних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України.

Міжнародна науково-практична конференція "Партнерська взаємодія в систенмі інститутів соціальної сфери" 5-6 травня 2016 року м. Ніжин

Взаємодія освіти та громадянського суспільства як умова формування свідомого громадянина-патріота з досвіду роботи Регіонального інформаційно-аналітичного центру "Освіта та громадянське суспільство" (Мальований М.М., Богомолова Н.М., Долгова О.В., Федорець І.А.)

Всеукраїнська науково-практична конференція "Громадянське і патріотичне виховання у сучасному освітньому просторі України: проблеми та перспективи" 12 травня 2016 року м. Чернівці

Формування громадянської ідентичності учнів (Мальований М.М., Богомолова Н.М., Долгова О.В., Федорець І.А.)



12 травня 2016 року у Запорізькому обласному інституті післядипломної педагогічної освіти відбувся круглий стіл на тему «Діалог між церквами та розвиток громадянського суспільства в Україні». Організаторами заходу виступили Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації, Українська греко-католицька церква, Регіональний інформаційно-аналітичний центр «Освіта та громадянське суспільство», кафедра теорії і методики виховання та кафедра філософії та суспільно-гуманітарних дисциплін ЗОІППО. У заході прийняли участь представники державної влади та місцевого самоврядування, Української греко-католицької церкви, науково-педагогічні та педагогічні працівники закладів освіти, працівники методкабінетів Запорізького регіону.



На виконання Національної програми правової освіти населення, відповідно до Переліку завдань і заходів Програми правової освіти населення Запорізької області на 2012 – 2016 роки, з метою підвищення загального рівня правової освіти, формування у громадян поваги до права проводяться заходи з правоосвітньої та правовиховної тематики, в тому числі й стосовно поширення серед населення знань про державу і право.
Координаційною радою молодих юристів України при Міністерстві юстиції України проведений Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків «Мої права», приурочений до Дня захисту дітей.

Координаційна рада з питань національно-патріотичного виховання дітей і молоді 30 травня 2016 року

 

Відповідно до Указу Президента України від 13.10.2015 № 580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей і молоді на 2016-2020 роки», наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах», на виконання наказу Департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 20.11.2015 №0379 «Про введення в дію рішення колегії Департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 18.11.2015» та наказом Департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 22.12.2015 № 0717 була створена Координаційна рада з питань національно-патріотичного виховання дітей та молоді.
30 травня 2016 року у Комунальному закладі «Запорізька спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ст. «Січовий колегіум» Запорізької обласної ради відбулось засідання Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання дітей і молоді.


Головним обов’язком діяльності держави є забезпечення прав і свобод людини, у тому числі неповнолітніх, серед яких є право на безпечне дитинство при достатньому життєвому рівні, право на опіку та піклування, виховання з боку батьків, або осіб, що їх замінюють, охорону здоров‘я та лікування, відпочинок, доступ до безоплатної повної загальної та професійної освіти, право на справедливий судовий розгляд із забезпеченням права на захист на всіх стадіях кримінального процесу та цивільних прав, зокрема права на житло.
До Міжнародного  Дня захисту дітей 31 травня 2016 у Денному центрі відвідування для дітей, які перебувають у конфлікті з законом Координаційною радою молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області проводений правоосвітній захід на тему «Права людини в Інтернеті».


На виконання Указів Президента України «Про Національну програму правової освіти населення», «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей і молоді на 2016-2020 роки», відповідно до Програми правової освіти населення Запорізької області на 2012 – 2016 роки, з метою підвищення загального рівня правової освіти, формування у дітей та молоді поваги до держави і права, популяризації правових знань серед дітей та молоді, а також правового виховання школярів, за ініціативи Громадської правозахисної організації «ЕГІДА-ЗАПОРІЖЖЯ» в рамках реалізації проекту «Доступна правова допомога в Запорізькій громаді», Регіональним інформаційно-аналітичним центром «Освіта та громадянське суспільство» КЗ «ЗОІППО» ЗОР у співпраці з Координаційною радою молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області у співпраці із та відділом молодіжної превенції Управління з превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, координатором громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Запорізькій області та громадською організацією «Наше майбутнє» з 20 травня по 3 червня 2016 року проведені заходи з правоосвітньої та правовиховної тематики в Запорізьких спеціальних загальноосвітніх школах-інтернатах №2, «Світанок» та «Оберіг» та Бердянському загальноосвітньому санаторному школі-інтернаті.

День захисту дітей

1 червня 2016 року до дітей Комунального закладу «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Світанок» Запорізької обласної ради завітали представники Координаційної ради молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області та РІАЦ «Освіта та громадянське суспільство» (Богомолова Н.М.,Федорець І.А.) щоб прийняти участь в урочистому заході та ще раз наголосити, що діти мають знати свої права та навчитися іх реалізувати у повсякденному житті. Несподіванним подарунком для дітей стало знайомство із екіпажем патрульної поліції Управління патрульної поліції у м.Запоріжжі Департаменту патрульної поліції України (Кривоспицький В. та Паленко К.) діти змогли запитати та дізнатися про особливості роботи патрульних поліцейських та отримали від них спеціальні пам’ятки та рекомендації щодо дотримання особистої безпеки.


Матеріали за ІІ півріччя 2016 року


Тренінг знаціонально-патріотичного виховання за програмою «З Україною в серці»



З 7 до 10 червня 2016 р. навчання на тренінгу (який проводився відповідно до Плану семінарів-практикумів для педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів на 2016 рік, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 25.12.2015 № 1360) з національно-патріотичного виховання за програмою «З Україною в серці» та отримали свідоцтва тренерів із патріотичного виховання, пройшли Богомолова Н. М. (методист Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство», КЗ «ЗОІППО» ЗОР) та Шконда М.А. (директор Обласного центру патріотичного виховання молоді).


14 липня 2016 року представники  Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта там громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (Богомолова Н.М.) взяли  участь у засіданні «круглого» столу «Підвищення правової обізнаності дітей в складних життєвих обставинах, як шляхи подолання неблагополуччя в молодіжному середовищі», який відбувся на базі Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області. 



За ініціативою Українського незалежного центру політичних досліджень та підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації 21 липня 2016 року в центрі національних культур «Сузір’я» Запорізької обласної універсальній науковій бібліотеці  ім. Горького м. Запоріжжя відбулося засідання за круглим столом, на якому розглядалися актуальні питання  Кримської автономії.


Всеукраїнська «Школа з медіа грамотності»


 З 14 по 18 вересня 2016 р. педагогічні працівники, учні, студенти та громадські активісти Запорізької області взяли участь у Всеукраїнській школі з медіаграмотності, яка проводилась молодіжним клубом «Співдружність» (президент Масютіна М.Е.) спільно з Центром дитячо-юнацької творчості ім. Є.М.Руднєвої за сприяння відділу освіти виконавчого комітету Бердянської ради.

Всеукраїнськийфорум «Мелітополь інтеркультурний: джерела тагоризонти діалогу»



21–23 вересня 2016 р. на базі Мелітопольського державного педагогічного університету імені Б.Хмельницького пройшов Всеукраїнський форум «Мелітополь інтеркультурний: джерела та горизонти діалогу». Головні гасла Форуму: «Ми різні – і в цьому наше багатство!», «Ми разом – і в цьому наша сила!». 

Міжнаціональнівідносини в сучасній Україні: суспільно-державний аспект/ Культурне розмаїття й міжкультурна комунікація: збірник есе / за аг. Ред.. В.В.Молодиченко. - м. Мелітополь: Видавництво МДПУ ім.. Б. Хмельницького, 2016 – с.12-15 (Богомолова Н.М., Мальоаний М.М., Мяло П.І.)



Толерантність як умова формування свідомого громадянина-патріота України  /  Психолого-педагогічні засади формування міжкультурної свідомості учня як потреба та необхідність: зб. тез. за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції. 22-23 вересня 2016 року. - м. Мелітополь, 2016 – с. 12-15 
 (Долгова О.В., Федорець І.А., Макаренко Т.М.,Топчій Л.)






23 вересня 2016 р. відбулось засідання обласної творчої групи «Формування громадянськості та патріотизму у старшокласників в умовах полікультурного регіону». Тема засідання була присвячена медіаосвіті, як фактору формування громадянської компетентності учнів старшої школи.





Міжнародні дні освіти дорослих у Запорізькій області пройшли за сприянням Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України, Представництва DVV International в Україні,  Національної спілки журналістів України, Української асоціації освіти дорослих, Запорізької обласної державної адміністрації, виконавчого комітету Мелітопольської міської ради та інших установ та організацій.



27 жовтня 2016 року співробітники Регіонального інформаційно-аналітичного центру "Освіта та громадянське суспільство" взяли участь у  Всеукраїнській науково-практичній конференції «Теоретико-методологічні засади та світоглядні орієнтири національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді». Організатором конференції виступив Інститут проблем виховання Національної академії педагогічних наук України м. Київ.


Міжкультурні відносини учнів старшої школи як фактор формування особистості громадянина-патріота / Теоретико-методологічні засади та світоглядні орієнтири національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді: зб. тез. за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції. 27 жовтня 2016 року. – Київ, 2016  (Богомолова Н.М.)






Роль Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання дітей і молоді у виховані свідомого громадянина-патріота / Актуальні питання національно-патріотичного виховання дітей та молоді: досвід та проблеми/ Електронний збірник наукових праць Запорізького обласного інститутупіслядипломної педагогічної освіти. - Випуск №4(26):матеріали Всеукраїнськоїнауково-практичної конференції. 01-02 листопада 2016 року. – м. Запоріжжя (Долгова О.В.)


Політична культура словацької молоді як європейський досвід громадянського виховання / Актуальні питання національно-патріотичного виховання дітей та молоді: досвід та проблеми / Електронний збірник наукових праць Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. - Випуск №4(26):матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. 01-02 листопада 2016 року. – м. Запоріжжя (Попович Я.М.)





14 листопада 2016 року в Омельницькій  філії імені академіка М.А.Доллежаля КЗ «НВК «Основа» Преображенської сільської ради Оріхівського району (директор закладу Орел Тетяна Іванівна) співробітниками РІАЦ «Освіта та громадянське суспільство» ЗОІППО Наталією Богомоловою та Іриною  Федорець спільно з Обласним центром патріотичного виховання молоді  за сприяння методичного кабінету відділу освіти Оріхівської райдержадміністрації для заступників директорів з виховної роботи шкіл Оріхівського району було проведено семінар «Сучасні пріоритети освітньо-виховного процессу  в контексті національно-патріотичного виховання дітей та молоді».


15-17 листопада 2016 року, на виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 01.07.2013 № 2494-л та Плану семінарів-практикумів для педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів на 2016 рік (наказ МОН України від 25.12.2015 №1360), з метою підготовки сертифікованих тренерів із національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді Інститутом проблем виховання Національної академії педагогічних наук України спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України проведений ІІ етап тренінгу з національно-патріотичного виховання «З Україною в серці».





25 листопада 2016 р. відбулось засідання обласної творчої групи «Формування громадянськості та патріотизму у старшокласників в умовах полікультурного регіону». Тема засідання «Дитячі та молодіжні громадські організації, та їх участь у формуванні громадянської компетентності».





28 листопада 2016 р. в межах проекту «Консолідація зусиль провайдерів освітніх послуг у сфері формальної та неформальної освіти дорослих для формування громадянської компетентності жителів Запорізької області», який реалізується Центром освіти дорослих Мелітопольського педагогічного університету у в партнерстві з Соціальним Фондом за фінансової підтримки DVV International in Ukraine та Міністерства закордонних справ Німеччині. 





29 листопада-1 грудня 2016 року навчання на тренінгу з національно-патріотичного виховання за програмою «З Україною в серці» проходили методисти районних методичних кабінетів та заступники керівників загальноосвітніх навчальних закладів м. Запоріжжя та Запорізької області.



Щороку у грудні в Україні проходить Всеукраїнський тиждень права, мета якого - підвищити рівень правової культури населення, а також поінформувати громадян щодо їхніх конституційних прав та обов’язків, можливостей їх реалізації та захисту.




У Всеукраїнський тиждень права 7 грудня 2016 року РІАЦ «Освіта та громадянське суспільство» спільно з Координаційною радою молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області, Обласним центром патріотичного виховання молоді провели інтелектуальний спаринг «Прав?Да!».




З метою підвищення загального рівня правової освіти, формування у дітей та молоді поваги до права, популяризації правових знань серед учнівської молоді та правового виховання школярів, згідно наказу Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації від 21.10.2016 р. №0771 РІАЦ «Освіта та громадянське суспільство» спільно із Координаційною радою молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області на базі державного вищого навчального закладу «Запорізький національний університет» Міністерства освіти і науки України 10 грудня 2016 року проведено ІІІ обласний турнір юних правознавців.




У рамках реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання дітей і молоді та Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді 23 грудня 2016 року у комунальному закладі «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради відбулось чергове засідання Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання дітей та молоді.




Про організаційно-правові засади


Досвід роботи







Запорізький навчально–виховний комплекс №109

Запорізької міської ради

Автори досвіду:

Хайруліна Олеся Сергіївна, заступник директора з виховної роботи       Доновська Ірина В’ячеславівна, вчитель української мови та літератури

Керівник науково-методичного забезпечення досвіду:

Методисти Регіонального інформаційно-аналітичного центру

«Освіта та громадянське суспільство» КЗ «ЗОІППО» ЗОР -


Богомолова Наталя Миколаївна, Долгова Оксана Володимирівна, Макаренко Тетяна Михайлівна

Під загальною редакцією: Мальованого М.М., доктор філософії, доцент.
Відповідальні за випуск: Долгова О.В., Богомолова Н.М., Макаренко Т.М., Федорець І.А.

Матеріали за І півріччя2015 року

Правова школа для учнівської молоді «Знай свої права» 02-06 січня 2015 року 
Мета заходу:
- формування у молоді позитивного образу права як державного інституту;
- виховання почуття важливості прав людини;
- підвищення рівня обізнаності та набуття практичних молоддю навичок для здійснення ними самостійного захисту власних прав;
- виховання толерантного ставлення один до одного;
- інформування учасників про можливі методи протидії насиллю та дискримінації в суспільстві;

- активне залучення молоді до соціально-вагомої діяльності.

Для визначення форми та методів патріотичного виховання сучасної молоді 14 січня 2015 року в м. Києві відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар «Виховання патріотизму школярів у сучасних реаліях».У роботі семінару, який був організований Міністерством освіти і науки України та Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти, прийняли участь представники всіх регіонів України. 



Організаторами круглого столу виступили Управління молоді, фізичної культури та спорту Запорізької обласної державної адміністрації, Обласний центр патріотичного виховання молоді, Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Запорізький національний університет, Класичний приватний університет.
Мета заходу : визначення ідеї соборності та єдності українського народу в умовах сьогодення. Пошук шляхів консолідації українського народу навколо ідей соборності та патріотизму. 

28 січня 2015 року
Організатором заходу виступив Інститут проблем виховання НАПН України.
Представники наукових установ НАПН України, Міністерства освіти і науки, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, директори регіональних центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, спеціалісти - практики освітянської сфери обговорили актуальні питання патріотичного виховання дітей та молоді, вироблення подальших кроків у цьому напрямі на засадах взаємодії широкого кола різних соціальних інституцій і організацій. 




З метою підвищення загального рівня правової освіти, формування у  молоді позитивного образу права, виховання почуття важливості прав людини, підвищення рівня обізнаності та набуття молоддю практичних навичок для здійснення ними самостійного захисту власних прав, 11 березня 2015 року в Запорізькому коледжі радіоелектроніки Запорізького національного технічного університету в рамках акції «Знай свої права» пройшов семінар-тренінг.



Презентація комунального закладу «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради.
Круглий стіл на тему «Формування громадянськості та патріотизму учасників навчально-виховного процесу в умовах полікультурного освітнього середовища».





Згідно з Державним стандартом базової і повної загальної  освіти, громадянська компетентність, як здатність учня активно, відповідально та ефективно реалізовувати права та обов'язки з метою розвитку демократичного суспільства, належить до ключових компетентностей (постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1392).
Враховуючи, що метою основних орієнтирів виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів є створення цілісної моделі виховної системи на основі громадянських та загальнолюдських цінностей виникає потреба інтеграції зусиль представників загальноосвітніх навчальних закладів та органів державної влади.



Захід проводиться в рамках Тижня науки. Учасники круглого столу: представники органів державної влади та місцевого самоврядування, науково-педагогічні та педагогічні працівники, представники громадських організацій. Під час заходу обговорювалися наступні проблемні питання:
1. Громадянська ідентичність особистості - український вимір (результати соціологічних досліджень).
2. Державна політика у галузі освіти як фактор формування громадянської компетентності учнівської молоді.
3. Роль громадських організацій у формуванні активної громадянської позиції особистості: національно-культурний аспект.


Основна мета Конкурсу – розвинути морально-етичні якості дітей, сформувати у дітей і підлітків позитивний образ права як державного інституту, виховання почуття важливості прав дитини; соціальна підтримка талановитої учнівської молоді, сприяння їх самореалізації та творчому розвитку, активне залучення творчої молоді до соціально-вагомої діяльності.

Матеріали за ІІ півріччя 2015 року


Круглий стіл "Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді" 15 вересня 2015 року
Основними напрямками для обговорення були: концептуальні засади громадянського та національно-патріотичного виховання; національно-патріотичне виховання дітей та молоді як пріоритетний напрямок державної політики у процесі формування сучасного громадянина та патріота України; формування правової свідомості дітей та молоді; формування української національної ідентичності особистості у полікультурному освітньому середовищі; громадянська освіта як чинник формування особистості громадянина та патріота України; громадські організації в контексті формування активної громадянської та патріотичної позиції дітей та молоді. 


Семінар для вчителів «Сучасні виклики в Україні та проблема солідарності в українському суспільстві» 

25-26 вересня 2015 року у м.Запоріжжя в рамках проекту «Примирення в українському суспільстві: від енергії протесту до енергії творення», пройшов семінар для вчителів «Сучасні виклики в Україні та проблема солідарності в українському суспільстві» за матеріалами освітньої виставки «Моє місце». Проект реалізується Консорціумом з удосконалення менеджменту освіти в Україні, Інформаційно-дослідницьким центром «Інтеграція та розвиток», Конгрес національних громад України та ГО «Кримська діаспора» за фінансової підтримки уряду Великої Британії.


ІІ обласний турнір юних правознавців
10 жовтня 2015 року
З метою підвищення загального рівня правової освіти, формування у дітей та молоді поваги до права, популяризації правових знань серед учнівської молоді та правового виховання школярів Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти спільно із Координаційною радою молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області на базі державного вищого навчального закладу «Запорізький національний університет» Міністерства освіти і науки України  10 жовтня 2015 року проведений ІІ обласний турнір юних правознавців.

В Турнірі змагалися 17 команд: учні з 9-ти загальноосвітніх навчальних закладів. 3-х професійно-технічних навчальних закладів та студенти 5 коледжів м. Запоріжжя та Запорізької області.


14-16 жовтня 2015 року, на виконання Указу Президента України  «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді» від 12.06.2015 р. №334/2015, в Києві відбувся Форум українських патріотичних справ «Ми - Українці!» за участю органів державної влади, представників виховних установ та закладів органів місцевої влади, відповідальних за національно-патріотичне виховання на місцях та громадських патріотичних організацій України.

З метою реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, забезпечення взаємодії органів виконавчої влади,установ, організацій у процесі національно-патріотичного виховання, створення соціально-педагогічних умов для виховання молодого покоління, наукової та навчально-методичної підтримки педагогічних працівників в Оріхівському районі започатковано діяльність «Школи  патріотів». Першими слухачами Школи стали заступники директорів з виховної роботи, педагоги-організатори, військові керівники 11 загальноосвітніх навчальних закладів, а також педагогічні працівники Оріхівських сільського господарського технікуму, професійного ліцею та будинку дитячої творчості.


Обговорення з учнями 8-их класів Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.№109 Запорізької міської ради про права людини та права дитини  під час зустрічі 22 жовтня 2015 р..









Мета заходу – проаналізувати формування громадянської ідентичності, як складової громадянськості молодої людини в сучасному інформаційному суспільстві, визначити особливості функціонування громадянських прав в умовах полікультурного регіону; визначити роль міжкультурних комунікацій у формуванні громадянськості української молоді.


«Всеукраїнський тиждень права 2015»
Указом президента України від 8 грудня 2010 р. започатковано проведення Всеукраїнського тижня права щороку в тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини, який відзначається в пам'ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини».
Відповідно до Плану заходів Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області з проведення у 2015 році Всеукраїнського тижня права (наказ від 09.11.2015№697/09) проводились правоосвітні та правовиховні заходи.

Метою заходу є:
формування громадянина-патріота України, готового самовіддано розбудовувати її як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, і забезпечувати її національну безпеку, знати свої права і обов’язки, цивілізовано відстоювати їх, сприяти єднанню українського народу, громадянському миру і злагоді в суспільстві;
утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконання і повагу до культурного та історичного минулого України;
формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;
утвердження гуманістичної моральності як базової основи громадянського суспільства;

Комментариев нет:

Отправить комментарий

После текста обсуждения выбирайте подпись Анонимный