понедельник, 20 февраля 2017 г.

Сучасні пріоритети
освітньо-виховного процесу в контексті національно-патріотичного виховання дітей та молоді

Розвиток демократичного суспільства в Україні тісно пов’язаний активізацією громадянськості в усіх сферах життя. Україна надзвичайно гостро відчуває потребу підготовки і виховання нової генерації громадян на засадах цінностей демократичного суспільства – верховенстві прав людини, рівності і взаємній відповідальності.
Метою Концепції реалізації державної політики у сфері реформування  загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року (розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.12. 2016 р. №988-р ) є:  цілісна всебічно розвинена особистість, здатна до критичного мислення; патріот з активною позицією, який діє згідно з морально-етичними принципами, здатний приймати відповідальні рішення, поважає гідність і права людини.
Педагоги розуміють, що сучасним дітям потрібен зовсім інший набір здатностей, ніж попередникам. Тому виникло збірне поняття «навички ХХІ століття» якими є: креативність, критичне мислення та здатність розв’язувати проблеми; комунікативні навички; ІКТ-обізнаність, використання інформації та медіа; здатність самонавчатися та адаптуватися до умов навчання в інших культурах та суспільствах; інноваційність.
16 лютого 2017 року на базі Енергодарської загальноосвітньої школи I-III ст. №7 пройшов семінар для заступників директорів з виховної роботи та педагогів-організаторів загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів м.Енергодар на тему «Сучасні пріоритети освітньо-виховного процесу в контексті національно-патріотичного виховання дітей та молоді».
Мета семінару – ознайомлення учасників із сучасними пріоритетами національно-патріотичного виховання у навчально-виховному процесі, які мають сприяти формуванню у зростаючої особистості патріотичних цінностей та консолідації суспільства навколо ідеї єдності держави.
Згідно програми, спочатку учасники семінару мали можливість ознайомитися із методикою проведення уроку «Як стереотипи впливають на наше життя» з варіативного курсу «Кроки до порозуміння», який провела з учнями 10-го класу вчитель біології та основ здоров’я Енергодарської загальноосвітньої школи I-III ст. №7 - Тоцька Л. А.
Навчальні матеріали курсу містять заняття, що дають учням та вчителям сучасні інструменти комунікації; допомагають формулювати і захищати власну позицію в обговореннях та дискусіях, бути вправними у спілкуванні у громадах, поважати різницю у думках та поглядах, а також опанувати навички, що сприяють згуртованості родини і громади з огляду на існування різних точок зору.


Темі «Сучасні акценти національно-патріотичного виховання» присвятила свій виступ Богомолова Н. М. (методист РІАЦ «Освіта та громадянське суспільство» ЗОІППО). Вона акцентувала увагу на тому, патріотизм для України – це: потреба держави – їй необхідно, щоб громадяни у разі небезпеки були здатні відстояти незалежність і суверенітет; потреба суспільства, яке зацікавлене в солідарності громадян, об’єднанні навколо національної ідеї, у моральній єдності; потреба особистості, яка своєю любов’ю до Батьківщини прагне досягти взаємності, щоб мати умови для вільного і гідного саморозвитку.
Громадянам України потрібно навчитися жити в повазі, у солідарності і толерантності; не можна виховувати патріотизм на ненависті й агресивності. Потрібно починати будувати державу, засновану на конституційному патріотизму.
Спільні цінності, правила гри, спосіб життя, конституція мають об'єднати нас (наприклад, закон для всіх, відсутність корупції, чесний суд, виконання кожним своїх обов'язків, свобода слова, участь в житті суспільства тощо)
У такий спосіб ми беремо на себе відповідальність, створюємо державу самі.
Не може бути поняття «свій» і «чужий» за походженням, паспортом, мовою. Свій – якщо він сповідує такі самі принципи, готовий будувати майбутнє, стоїть поруч і захищає це майбутнє. Патріотизм має стати пріоритетним ціннісним орієнтиром навчально-виховного процесу; перетворитися на наскрізну ідею, загальну мету.
Про виклики та загрози у національно-патріотичному вихованні дискутувала з учасниками Шконда М. А. (директор Обласного центру патріотичного виховання молоді). Вона акцентувала  увагу на тому, що важливим є узгоджене розуміння ключових термінів («патріотизм», «національно-патріотичне виховання», «складники патріотизму»); ефективність національно-патріотичного виховання прямо пропорційно залежить від застосування сучасних виховних технологій, методів і форм; потрібно вміти знаходити взаєморозуміння, виробляти бажання чути аргументи іншого; розуміння найбільш гострих викликів у національно-патріотичному вихованні дає змогу передбачати можливі труднощі, розпізнавати маніпулювання, протистояти пропаганді, добирати адекватні методи і форми виховних впливів тощо. А також наводила приклади як протистояти маніпуляціям та пропаганді.
Наприкінці семінару його учасники дізналися про національно-патріотичне виховання засобами хортингу («Школа сили і честі юного українця»). Шишко А. П.,
майстер спорту України з хортингу, розповів що Хортинг, як національний вид спорту України, був заснований у 2008 році. Офіційне визнання хортингу видом спорту відбулося за наказом № 3000 Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту до Дня Незалежності України від 21 серпня 2009 року. Розробка правил змагань з хортингу, а також його кваліфікаційна система спрямовані виключно на природний винахід техніки самозахисту та спортивних прийомів одноборства, ініціатором якого виступив видатний спортсмен України Е. А. Єрьоменко.
Будучи порівняно молодим видом спорту, хортинг має давні і славні історико-культурні корені. Ідея виникнення хортингу як комплексної системи самовдосконалення особистості, заснованої на фізичному, морально- етичному та духовному вихованні, пов’язана з відродженням давніх народних традицій козаків, що передавались з покоління в покоління.
Слово «хортинг» походить від назви відомого у світі славетного острова Хортиця, В наші дні слово «Хортиця» асоціюється з лицарством і самопожертвою, відвагою та вихованням могутніх і вольових чоловіків. Саме тому спортивне єдиноборство хортинг символічно назване на честь місця проведення всіх прадавніх козацьких двобоїв, відкритого майдану, живого кола з козаків - «хорту», в який вони збиралися для виявлення найсильніших. Сучасний хортинг ділиться на два різновиди - аматорський і професійний.
Видатною подією у розвитку хортингу в Україні стало офіційне введення хортингу як варіативної частини до програми фізичної культури для 5-9, 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України з грифом «Рекомендовано» листами-розпорядженнями № 1/11-8601 та № 1/11-8604 від 15.09.2011 року; а також рекомендація Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України відкрити відділення хортингу у вищих навчальних закладах України І-ІУ рівня акредитації «Щодо запровадження спеціалізації з національного виду спорту хортинг у вищих навчальних закладах» № 1/11-10420 від 09.11.2011 року.
Наприкінці 2012 року Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України приймає рішення про введення хортингу в позашкільні навчальні заклади та видає лист-розпорядження № 1/11-19310 від 14.12.2012 року про схвалення навчальної програми з хортингу для позашкільних навчальних закладів та надання грифа «Рекомендовано Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України».
Щире ж розуміння цього бойового мистецтва значно ширше, і навички ведення бою є лише малою прикладною частиною. Хортинг це спосіб життя, особливий погляд на навколишню дійсність.
Першою задачею, якого є виховання людини духовної, створення багатого внутрішнього світу. Тільки через досягнення внутрішньої гармонії людина може направити свою життєву енергію на досягнення поставленої мети.
І на підтвердження, вихованці секції з хортингу тренера Шишко А.П. у м.Енергодар продемонстрували свої фізичні можливості наочно.
Про хортинг
І то вже буде вірна втома спраги,
Коли ти воїн на своїй землі.
Нікому в тебе не віднять відваги,
Ні честі й слави дідових дідів.
Все відбулося, друже, все з тобою,
Всі тайни та секрети тих віків,
Коли в степах вели до бою,
Твої прадіди, вірних козаків.
Земля твоя, і віра є з тобою,
У хортинг-вчення воїнів мужів.
Ти маєш стати справжньою грозою,
Для Неньки-Батьківщини ворогів!


Комментариев нет:

Отправка комментария

После текста обсуждения выбирайте подпись Анонимный